جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

هر کجا هست خدایا به سلامت دارش !!!!

  فضاپیمای وویجر 2، پس از گذشت 30 سال، از مرزهای منظومه شمسی گذشت.این فضاپیما اطلاعات جالبی را در اختیار دانشمندان قرار داده است.
   
  در بیستم آگوست ۱۹۷۷، فضاپیمای وویجر۲ (Voyager ۲) از کیپ کاناورال در مرکز فضایی کندی فلوریدا پرتاب شد. هدف اصلی این فضاپیما، بررسی سیارات خارجی و اقمارشان بود.

  ۳۰ سال و ۱۰ روز بعد، در ۳۰ آگوست ۲۰۰۷، ویجر۲ از مرزهای منظومه شمسی گذشت. این فضاپیما دومین ساخته دست بشری است که در این فاصله از زمین قرار می‌گیرد.

  پیش از این وویجر ۱ از این مرز گذشته بود.در زمان گذر وویجر ۱ از این مرز، سیگنال‌های ارسالی این فضاپیما از دست رفتند. در آن زمان، تمامی رادیو تلسکوپ‌ها در حال کار در سایر پروژه‌ها بودند. به همین دلیل، دانشمندان نتوانستند اطلاعات موردنظر را به دست بیاورند.

  وجود میدان مغناطیسی قوی و سردتر بودن خارج این مرز به اندازه ۱۰ برابر کم‌تر از میزان پیش بینی شده، از نتایج عجیب به دست آمده به وسیله‌ی ویجر ۲

  ضربه‌ی پایانی(Termination Shock) به فاصله‌ای از خورشید گفته می‌شود که تأثیر بادهای خورشید با محیط میان ستاره‌ای خنثی می‌شود. در جهت حرکت ویجر ۲ این مرز در فاصله‌ی تقریبی ۸۴ واحد نجومی از خورشید قرار دارد. البته در جهت حرکت ویجر ۱، این فاصله ۱۰ واحد نجومی کم‌تر بود که نشان دهنده‌ی آن است که مرزهای سامانه‌ی خورشیدی ما متقارن نیست و در اثر بادهای میان ستاره‌ای نامتقارن شده است.

  به این ترتیب، به بیانی می‌توان گفت که وویجر ۲ مرزهای منظومه خورشیدی ما را گسسته است.

  ماموريت‌هاي وويجر اطلاعات بسيار زيادي درباره‌ي سيارات خارجي منظومه‌ي شمسي در اختيار دانشمندان قرار دادند. در حال حاضر اکثر اطلاعاتي که از سيارات اورانوس و نپتون داريم، حاصل کار اين دو فضاپيماست.


  *
  بهزاد هوشمند مجله نجوم

  **وویجر خوبم به سلامت ... دوستدار تو باران www.voijer.blogfa.com

   


  این مطلب تا کنون 27 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 14 دي 1386
  منبع
  برچسب ها : وویجر ,مرزهای ,خورشید ,ویجر ,دانشمندان ,فضاپیما ,مرزهای منظومه ,حرکت ویجر ,واحد نجومی ,میان ستاره‌ای ,دانشمندان قرار ,
  هر کجا هست خدایا به سلامت دارش !!!!

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 9 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر